I ogólnopolska Konferencja "GRYWALIZACJA W EDUKACJI" przeszła do historii! | Centrum Nowoczesnej Edukacji PG

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-05-13

I ogólnopolska Konferencja "GRYWALIZACJA W EDUKACJI" przeszła do historii!

grywalizacja
To była pierwsza w Polsce i na świecie konferencja na temat wykorzystania grywalizacji w edukacji.

W piękny piątkowy poranek 12 maja 2023 r. na Politechnikę Gdańską zjechali nauczyciele wszystkich etapów edukacyjnych z całej Polski, by dzielić się swoim doświadczeniem we wdrażaniu grywalizacji do swoich zajęć.

Jak czytamy we wstępie do Książki Inspiracji (książki abstraktów) autorstwa dr hab. Joanny Mytnik, grywalizacja to "projektowanie i wdrażanie długoterminowych fabularnych systemów motywacyjnych do przedmiotów, narzędzie mające moc zmieniania „muszę” na „chcę”. To także relacje, emocje, radość, poczucie wspólnoty, wspieranie się, indywidualne podejście do każdego studenta i ucznia. To brak tradycyjnych ocen. To nauczyciel, który zanurza się w inny świat i wraz ze swoimi studentami lub uczniami bierze udział w fascynującej przygodzie. To także bezpieczne środowisko dla podejmowania odważnych decyzji bez ryzyka poniesienia porażki, z której nie można się podnieść. To nabywanie umiejętności radzenia sobie z niepowodzeniami. Grywalizacja daje możliwość obrania indywidualnej strategii uczenia się przez dobór narzędzi i form pracy, wzięcia odpowiedzialności za własne decyzje: kiedy, jak i na jakim poziomie chcę się uczyć? To autonomia i możliwość wyboru przy jednoczesnym poczuciu sprawczości i kontrolowania sytuacji."

W Konferencji wzięło udział 65 osób z 11 uczelni w Polsce (m.in. Politechnika Gdańska, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Opolski, Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu, American University of the Middle East), 8 szkół i 11 centrów nauki, ośrodków metodycznych, organizacji pozarządowych i firm. Najliczniej reprezentowana była Politechnika Gdańska (18 osób), jednym z prelegentów był student PG.

Podczas trzech sesji 17 brawurowych wystąpień zaprezentowało 26 wyjątkowych nauczycieli i nauczycielek. Uczestnicy i uczestniczki pracowali także w zespołach nad projektem nowych grywalizacji i prezentowali je podczas sesji specjalnej. Każdy z uczestników otrzymał torbę z upominkami.

Emocje, jakie towarzyszyły opuszczającym to wyjątkowe spotkanie to wdzięczność, radość, inspiracja, zachwyt, poczucie wspólnoty, sensu.

Konferencja została zorganizowana przez wspaniały zespół Centrum Nowoczesnej Edukacji, koordynatorem był Mirosław Wołowik. Autorką identyfikacji wizualnej Konferencji jest Agata Bohdziewicz. Kolejna edycja Konferencji będzie wydarzeniem międzynarodowym. 

Strona konferencji

206 wyświetleń