Data dodania: 2021-09-16
Konkurs Innowacji Dydaktycznych
Konkurs Innowacji Dydaktycznych (KID) dedykowany jest pracownikom dydaktycznym i badawczo-dydaktycznym Politechniki Gdańskiej. To nowy rodzaj grantów dydaktycznych przyznawanych co roku, w roku akademickim 2021/2022 realizowana jest pierwsza edycja konkursu.
Celem konkursu jest opracowanie i wdrożenie innowacyjnych rozwiązań dydaktycznych, które wzbogacą dorobek dydaktyczny uczelni i przyczynią się do dalszego jej rozwoju (takich jak nowe elementy związane z efektywnością procesu dydaktycznego, elastyczne ścieżki kształcenia, zajęcia eksperymentalne, interdyscyplinarne, próbne wdrożenia i pilotażowe zastosowania nowych metod i form uczenia się w ramach oferty kształcenia Politechniki Gdańskiej).
Budżet i warunki realizacji grantu
- Wysokość grantu w Konkursie Innowacji Dydaktycznych wynosi od 1000 zł do 20 000 zł (całkowita kwota finansowania 1. edycji to 200 000 zł).
- W przypadku przyznania niższej kwoty niż ta, o którą ubiegał się wnioskodawca, uruchomienie funduszy nastąpi po przedstawieniu uaktualnionego kosztorysu.
- Wnioski o przyznanie grantu mogą być składane przez pracowników dydaktycznych lub badawczo-dydaktycznych Politechniki Gdańskiej.
- Projekt powinien zostać wdrożony najpóźniej do końca roku akademickiego 2022/2023.
- Po zakończeniu realizacji projektu kierownik grantu składa prorektorowi właściwemu ds. kształcenia sprawozdanie merytoryczne oraz sprawozdanie finansowe (w terminie 30 dni roboczych od daty zakończenia realizacji grantu).
Regulamin KID oraz wzór wniosku o przyznanie grantu stanowią załączniki do Zarządzenia Rektora PG nr 51/2021 z 29 lipca 2021 r.
Jak aplikować?
Wniosek należy przygotować wg wzoru stanowiącego Załącznik nr 1 do Regulaminu KID. Do wniosku należy dołączyć:
- opis projektu (maks. 4000 znaków ze spacjami)
- kosztorys i harmonogram wydatków
- porozumienie z partnerami projektu (jeśli dotyczy)
Jakie innowacje można zaplanować w projekcie?
Podstawowym kryterium oceny projektu jest innowacyjność rozumiana jako oryginalność i nowatorstwo proponowanych rozwiązań dydaktycznych.
Szczegółowe kryteria oceniania wniosku w kategorii innowacyjności:
- nowy element oferty dydaktycznej,
- unikalność w skali uczelni,
- zasięg innowacji,
- dostępność innowacji,
- trwałość innowacji.
Kryteria dodatkowe przy ocenie wniosku:
- tworzenie interdyscyplinarnych programów nauczania, programów nauczania związanych z kształceniem na odległość i uczeniem się przez całe życie (Life Long Learning),
- wykorzystywanie e-learningu i blended learningu oraz nowych technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT),
- powiązanie z prowadzeniem zajęć w językach obcych,
- uwzględnianie działań włączających studentów zagranicznych i przeciwdziałających wykluczeniu społecznemu.
Wykluczeniu z konkursu podlegają wnioski o charakterze komercyjnym oraz uwzględniające w kosztorysie wynagrodzenie za prowadzenie zajęć dydaktycznych ujętych w pensum dydaktycznym lub regularnych konsultacji dydaktycznych, a także obejmujące wydatki związane z działalnością naukową wnioskodawcy finansowaną z innych źródeł
Jakie są koszty kwalifikowane?
- wynagrodzenie,
- usługi zewnętrzne,
- koszty delegacji krajowych i zagranicznych,
- zakup materiałów potrzebnych do wdrożenia projektu.