Interaktywny podręcznik oparty na R-Bookdown
Prowadzący: dr inż. Karol Flisikowski i (Wydział Zarządzania i Ekonomii PG)
Obecnie wiele e-kursów tworzonych na potrzeby nauczania hybrydowego lub e-learningu wzbogaca się o dodatkowe multimedialne zasoby i aktywności. Coraz popularniejsze staje się konstruowanie rozbudowanych skryptów oraz e-booków dołączanych do treści przedmiotu.
Celem warsztatu jest zaznajomienie uczestników ze składnią R-Bookdown opartą na znacznikach Markdown. Markdown to specjalny format dokumentu, który zmienia analizy przeprowadzane w językach R, Python, SQL etc. na dokumenty wysokiej jakości, raporty, prezentacje i pulpity nawigacyjne. Jego celem jest łatwość w odczytywaniu i pisaniu.
R-Bookdown jest natomiast specjalną wersją znaczników Markdown, która ułatwia pisanie (nie tylko interaktywnych) książek. Instruktorzy mogą przygotować w łatwy sposób nawet całą, asynchroniczną wersję online kursu za pomocą e-booków kompilowanych bezpośrednio z dokumentów Markdown. Zapoznanie się z zestawem znaczników Markdown oraz jego adaptacją – R-Bookdown, staje się coraz bardziej popularne. Wewnątrz książki można bez przeszkód zamieszczać elementy takie jak np. dynamiczne grafiki i interaktywne aplikacje (widżety HTML, aplikacje Shiny, filmy, dźwięk, quizy, okna zewnętrzne itd.). Bookdown wspiera wiele języków programowania (R, C/C++, Python, Fortran, Julia, SQL etc.). Wzory matematyczne można zamieszczać z wykorzystaniem LaTeX.
Taka wersja HTML książki może być udostępniana na bezpłatnych, otwartych serwerach (GitHub, bookdown.org, Netlify), wówczas można korzystać także z interaktywnych modułów. Studenci mogą pobrać wiele wersji książki w formatach takich jak PDF, HTML, EPUB czy Word.
Jak dołączyć do spotkania: instrukcje na stronie programu "Dydaktyczne Piątki".